Första Maj!
Det är väl egentligen först nu man börjar fixa och dona i trädgården och på uteplatsen? Eftersom Sverige har bjudit på ett fantastiskt vårväder så är väl de flesta i full gång i alla fall.
Vi har projekt, bygga staket, bygga soldäck och renovera altan i år, så för tillfället kan jag inte bjuda på någon härlig inspo från mitt eget hem. Allt är så tillfälligt och jag vill bara att det klart NU (helst igår 😂).
Därför väljer jag idag att visa några godbitar från Pinterest som jag fastnat för. När jag inreder uterummet så blir det liksom en förlängning av inredningen inne. Vi har en inglasad altan som vi använder flitigt från april-september och vi får faktiskt ett rum till att vara i då.
Okej, här kommer lite härlig inspo från Pinterest i alla fall:

Rotting av alla dess slag är superhett just nu. Rotting ger också en härlig koppling till naturen och blir liksom en härlig övergång mellan ute och inne.

Har man möjlighet till en härlig viloplats i sim trädgård så tycker jag absolut man ska passa på. Skulle lätt kunna somna här!

Eller varför inte bara chilla i en härlig solsäng?
Jag älskar att se hur människor har löst planteringar runt sina uteplatser. Här kommer några idéer som jag ska anamma.

Enkelt snyggt och harmoniskt, me like!

Det här med att sänka ner planteringar i soldäcket tycker jag är så himla smart och snyggt.

Men inget ger väl en härligare känsla än lite lagomt slitna terracottakrukor?
Vår altan har ett (ganska trist) plasttak. Jag skulle gärna göra någon annan lösning, exempelvis så här:

Älskar att kunna variera taket på detta vis

Visst ser det härligt ut?
Ja, jag tror mer och mer att man går mot att inreda uteplatsen med fler detaljer. Utbudet är ganska stort när det gäller både detaljer och möbler som klarar utomhusklimat. Så himla roligt.
Nu ska jag köra ett yogapass! Ha en fin kväll.
Kram K